Książki polecane EN
Czytanie powinno być dla dziecka zabawą i przyjemnością!
Dlatego tak ważne jest dobranie książek pod względem formy i treści do wieku, zaintereowań i potrzeb dziecka.
Nie wiesz co czytać z dzieckiem?
Poznaj polecane książki w #TataTeżCzyta2025!
Polecane dla dzieci w wieku:

- Katarzyna Biegańska
- Dorota Prończuk
Czytaj więcej
„Kocham cię, tato” to zapis najpiękniejszych i najważniejszych chwil z życia dziecka, widzianych jego oczami. Miłość między dzieckiem a rodzicem najczęściej jest przedstawiana jako miłość rodzicielska, a narracja prowadzona przez jednego z rodziców. To mama lub tata opowiadają o swoim uczuciu do dziecka, o tym, jak wiele znaczy jego pojawienie się w ich życiu.
W „Kocham cię, tato” autorka wyobraziła sobie relację dziecko-rodzic, gdzie to dziecko przygląda się tacie – tacie, który pierwszy raz je kąpie, który po raz pierwszy się z nim bawi, który odprowadza je do szkolnego autobusu. To z perspektywy dziecka oglądamy więź budującą się między nim a rodzicem. Subtelne ilustracje Doroty Prończuk dopełniają całości i sprawiają, że to opowieść pełna wzruszeń.

- antologia
- Karolina Krakowiecka
Czytaj więcej
Wierszyki ćwiczące nawyki to nie tylko wspaniała zabawa, ale także pierwszy krok ku samodzielności Twojego malucha.
Wesołe rymowanki o codziennych czynnościach wspierają rozwój dziecka i nabywanie nowych umiejętności, takich jak: samodzielne ubieranie się, dbanie o higienę czy zasypianie.
W tomie wiersze Agnieszki Frączek, Doroty Gellner, Doroty Głośnickiej, Ali Hanny Murgrabii, Tomasza Plebańskiego, Marii Szarf, Małgorzaty Strzałkowskiej oraz Grzegorza Strzebońskiego.
Kartonowe wydanie, przyjazne w dotyku, odporne na rosnące ząbki i ciekawskie paluszki, umili wspólnie spędzane chwile.
Samodzielność to supermoc!

- Olivier Dutto
- Matthieu Maudet
Czytaj więcej
Witaj, Kupinko! Żegnajcie, pieluszki! Ujmująca prostotą i humorem kartonowa książeczka z wszędobylską kupą w roli głównej.
Czy ktoś widział Kupinkę? Gdzie ona się podziewa? Znów buszuje w książkach? Albo chowa się za doniczką? A może właśnie bierze pachnącą kąpiel? Uważajcie tylko, by na nią nie nadepnąć, bo bardzo tego nie lubi… Nie możecie jej znaleźć? Zajrzyjcie tam, gdzie Kupinka czuje się najlepiej. Domyślacie się, gdzie?
Popularni francuscy komiksiarze, Olivier Dutto i Matthieu Maudet, udowadniają, że śmiechu to najlepszy sposób na oswojenie maluchów z nocnikiem.

- Katarzyna Kubicka
- Łukasz Florkiewicz
Czytaj więcej
Książka „Peppa Pig. Książeczki z półeczki cz. 92 W ogrodzie botanicznym” to ciepła opowieść o przygodach rezolutnej świnki i jej rodzinki. Peppa wraz z mamą, tatą i bratem odwiedza ogród botaniczny. Podczas spaceru rodzina podziwia rośliny z różnych zakątków świata, a dzieci dowiadują się, dlaczego tak ważne są owady. Kolorowe ilustracje i towarzystwo popularnej bohaterki to idealna propozycja dla rodziców na spędzenie wartościowego czasu z dziećmi na zabawnej i rozwijającej lekturze.

- Przemysław Wechterowicz
- Emilia Dziubak
Czytaj więcej
Robocik zgubił swoją ulubioną śrubkę i smutno mu bez niej. W poszukiwaniach pomagają mu mi.in. Niedźwiedź, Zajączek i Sówka, ale śrubka się nie odnajduje, a zwierzęta nie potrafią pocieszyć Robocika. I gdy wydaje się, że zguba już się nie odnajdzie, a Robocik pozostanie smutny, pojawia się Bóbr, który nie tylko ofiarowuje Robocikowi nową śrubkę, ale coś znacznie cenniejszego.
Pełna uroku opowieść dla młodszych dzieci, z urzekającymi ilustracjami Emilii Dziubak.
Książka ta idealnie wpisuje się w ideę akcji #tatateżczyta. Bóbr uosabia wszystkie cechy, które posiada kochający tata. Jest mądry, pomysłowy, niczego się nie boi i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Z empatią i wrażliwością wsłuchuje się w potrzeby Robocika, którego traktuje jak synka. Książka ta czytana przez tatę pomoże w zbudowaniu bliskiej relacji ojca i dziecka.

- Małgorzata Korbiel
- Natalia Berlik
Czytaj więcej
Czytajcie rodzinnie „Dobre bajki”, które uczą najważniejszych wartości w życiu. Wiara w siebie jest jedną z nich, a tatowie, mogą z sukcesem rozwijać ją w dzieciach od najmłodszych lat! Wraz z bohaterami dowiecie się: jak odnaleźć w sobie siłę, gdy coś budzi w was strach, jak nauczyć się nowych rzeczy, gdy wydają się zbyt trudne, jak odkryć w sobie pokłady cierpliwości. Kto jak nie tata lub dziadek udzieli wam pomocnych wskazówek! Będzie temat prób opanowania jazdy na rowerze czy zdobywania pierwszych górskich szczytów. Historie bohaterów pomogą małym czytelnikom odkryć MOC WIARY W SIEBIE i we własne możliwości.

- Zofia Stanecka
- Marianna Oklejak
Czytaj więcej
Basia i inne przedszkolaki z niecierpliwością czekają na wakacje i rozmawiają o planach na lato. Największe zainteresowanie wywołuje opowieść o tajemniczym „olin kluzif”. Basia zastanawia się nad zaletami tego typu wakacji, ale ma też zmartwienie – jak sprawić, żeby jej najlepsza przyjaciółka Anielka również miała udane lato.
Daleko i blisko, nad morzem i w górach, w hotelu lub pod namiotem, na obozie harcerskim albo z dziadkami – każdy pomysł na wakacje jest super. A najważniejsze to spędzić ten czas w dobrym towarzystwie. Bo najlepsze wakacje to wakacje z przyjaciółmi i rodzicami! „Basia i wakacje” znalazła się w gronie książek rekomendowanych do akcji #TataTeżCzyta2025, by pokazać jak ważne są relacje taty z dzieckiem w ważnych dla dziecka sytuacjach życiowych, a wszystko okraszone dużą dawką humoru.
Pewnego ranka Tata stanął przy niej i powiedział:
– Przed tobą całe lata samodzielnych wakacji. Zwiedzisz niejedno miejsce na świecie. A na razie mnie i Mamie będzie bardzo miło spędzić wolny czas z tobą.
Wtedy Basia stwierdziła, że nie będzie martwić rodziców i jeszcze tym razem wyjedzie z nimi.
– Na pewno by się nudzili, gdybym ich zostawiła – tłumaczyła Miśkowi Zdziśkowi.

- Marta Jaszczuk, Agnieszka Filipkowska
- Katarzyna Nowowiejska, Małgorzata Detner, Agnieszka Antoniewicz, Anna Nowocińska Kwiatkowska, Wojciech Chełchowski, Agnieszka Kowalska, Patrycja Fabicka, Marta Kitka, Ilona Brydak, Monika Kucharska
Czytaj więcej
Domek z bajki. Czytanki – klasyka literatury dziecięcej dla dzieci, które uczą się czytać!
Publikacja zawiera:
- 20 utworów klasyki literatury dziecięcej w wersji audio (pod kodami QR) w interpretacji Danuty Stenki, Krzysztofa Tyńca, Cezarego Żaka,
- teksty z 24 podstawowych liter,
- ćwiczenia sprawdzające rozumienie czytanego tekstu,
- innowacyjne skrzydełka okładek, umożliwiające sprawdzenie odpowiedzi do ćwiczeń,
- instrukcje obrazkowe prac plastycznych
- perforowane nalepki.
Wspieraj naukę czytania, rozwój wyobraźni i logicznego myślenia!

- Anna Czerwińska Rydel
- Julia Bardziejewska
Czytaj więcej
W osiemnastym i dziewiętnastym wieku Gdańsk słynął z licznych i pięknych ogrodów. Większość z nich, niestety, nie dotrwała do naszych czasów, a o tych, które jeszcze istnieją, wiemy bardzo mało.
W podróż po trzecim tomie serii „Aleje, parki i ogrody Gdańska” zabiera nas majestatyczny dąb, mieszkaniec Parku Oruńskiego im. Emilii Hoehne. Książka autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel wraz z przepięknymi, kolorowymi ilustracjami Julii Bardziejewskiej przybliża nam historię parku, jego roślinność i zwierzęcych mieszkańców, a także wprowadza w zawiłe niuanse sztuki ogrodowej.

- Artur Gębka
- Malwina Hellich
Czytaj więcej
Co zrobisz, kiedy będę marudna? Co zrobisz, kiedy będę chciała przeżyć nową przygodę? Co zrobisz, kiedy będę za tobą tęsknić, a nie będziemy mogli się spotkać?
Mała dingo zadaje tacie wiele pytań i wciąż zastanawia się, czym naprawdę jest miłość i jak to się dzieje, że potrafi nas zmieniać Tymczasem on cierpliwie i z podziwem słucha rozważań córki i stara się znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące ją pytania. Wspólnie odkryją, co znaczy kochać i przekonają się, jak wyjątkowa jest więź, która ich łączy.
„Tato, co robi miłość?” to kolejna książka z wyjątkowej serii opowiadającej o niezwykłej relacji między dzieckiem a rodzicem. To wzruszająca i ciepła historia o obecności, gotowości do wsparcia i bezgranicznym uczuciu. Bo taka właśnie jest prawdziwa MIŁOŚĆ.

- praca zbiorowa
- MIchał Goreń
Czytaj więcej
Ta książka to zbiór sześciu ciepłych i wzruszających historii o dzieciach i ich ojcach. Opowieści ukazują niezwykłą więź między tatą a dzieckiem i zachęcają do wspólnego spędzania czasu. To doskonały wybór w akcji #TataTeżCzyta2025, bo czytanie z tatą buduje relacje, wzmacnia emocjonalne więzi i tworzy wspomnienia na całe życie.

- Stina Wirsén
- Stina Wirsén
Czytaj więcej
Duży miś i mały miś. Kto tu tak naprawdę decyduje? Zapraszamy po wielkie emocje ukryte w niewielkiej książce. Stina Wirsén, szwedzka autorka książek dla najmłodszych, wyróżnia się niezwykłą umiejętnością obserwacji wszelkich odcieni dziecięcych emocji i przedstawiania ich przy pomocy pozornie prostych rysunków. Jej mikrohistorie niosą w sobie humor, zwroty akcji i nierzadko zaskakującą puentę. Inne tytuły w serii: Czyje spodnie?, Kto się złości?, Komu leci krew?, Kto jest sam?, Czyja babcia?

- Dorota Smoleń
- Dorota Prończuk
Czytaj więcej
Zestaw „Jaś Pierwszoklasista” to idealna książka do wspólnego czytania taty z dzieckiem! Dlaczego? Bo tata i przedszkolak to świetny duet – razem mogą odkrywać tajemnice liter, cyfr i szkolnego życia. Przygody Jasia i jego niezwykłych przyjaciół są pełne humoru i wartościowych lekcji, które ułatwią dziecku start w szkole. Wspólne czytanie to też czas na rozmowy, budowanie więzi i pokazanie maluchowi, że nauka może być fascynującą przygodą!

- Marta Lipczyńska-Gil
- Bolesław Chromry
Czytaj więcej
Książka Marty Lipczyńskiej-Gil pokazuje moment najbardziej dojrzały i najsłodszy, którym każdy chce się pożywić. Przekształca to jednak słodycz w pokąsanie, nadgryzienie i śmierć. Turpistyczne rysunki Bolesława Chromrego są nasycone, kolorowe, śmieszne i straszne. Brawurowe połączenie tekstu i ilustracji tworzy jednak całość, z której nie można się otrząsnąć.
Ostatni wers – „powtarzaj przed zaśnięciem jak zaklęcie” – jest jak bilet do tego magicznego świata, który otacza nas ze wszystkich stron. Trzeba tylko mieć odwagę, żeby patrzeć uważnie.

- Małgorzata Roman Zakrzewska
- Patrycja Pawlik
Czytaj więcej
Poznajcie najbardziej pogodne opowiadania dla przedszkolaków, których bohaterem jest Pimpcio. Pokochacie go tak, jak dziadek, który zabiera go na safari pod domem, a dzieci będą się śmiać tak, jak jego siostra, gdy … no właśnie – przekonajcie się sami! Pimpcio zwykle chce dobrze, ale wychodzi różnie. Pokój czerwony jak remiza strażacka, gaszenie pożaru, którego nie ma, rozjechana grządka sąsiada czy kąpiel w morelach – to tylko niektóre pomysły chłopaczka o postrzelonej fryzurze.
Bawcie się razem z Pimpciem, który działa szybko, śmieje się głośno i czuje mocno.

- Joanna Bartosik
- Joanna Bartosik
Czytaj więcej
Kamień i Nożyce wciąż kłóciły się ze sobą o to, kto jest lepszy. Papier był czysty i śnieżnobiały, był jednak bardzo niezadowolony, gdy go cięły nożyce. Nożyce były za to ostre i zręczne – zgrzytały zębami, gdy tępiły się o kamień. Kamieniowi było ciężko, gdy papier zasłaniał mu świat…Inspirowana popularną grą opowieść o Papierze, Kamieniu i Nożycach pokazuje, że gdy nie ma zwycięzców, nie ma też przegranych. Nikt nie jest lepszy ani gorszy. Prosta, pięknie ilustrowana historia i wspaniała puenta, która pokazuje, że współpracując, wszyscy mogą być wygrani. Książka do czytania, oglądania, rozmawiania i przytulania. Idealna dla przedszkolaków.

- Marta Maj
- Karolina Ptasznik
Czytaj więcej
„Precel dba o zdrowie” to kolejna historia o dzielnym kundelku z serii „Przygody psa Precla”. Tym razem czytelnik wspólnie z czworonożnym bohaterem zastanowi się, jak dbać o zdrowie. Nie tylko swoje, ale też włochatego pupila. Co zrobić, gdy zachoruje? Czym badane są psy i czy one też dostają lekarstwa? Czy czworonogi lubią wizyty u lekarza weterynarii? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej książce!
Uczenie i pielęgnowanie w dziecku wrażliwości to zadanie nie tylko dla Mamy, ale także dla Taty. Jak rozbudzać tą ukrytą siłę? Poprzez miłość! Również do zwierząt! Tata, który uczy odpowiedzialnej miłości do istot mniejszych i rozumie ich potrzeby, takie same wartości przekazuje swoim dzieciom. Dzięki wspólnemu czytaniu naszej książki Tata może być w tej drodze przewodnikiem i pokazywać, że mężczyźni również mogą być wrażliwi i czuli!

- Wojciech Grajkowski
- Wojciech Stachyra
Czytaj więcej
Kolejna książka autorów Zębów i Chorowania: Wojciecha Grajkowskiego i Wojciecha Stachyry!
Dzięki tej książce poznacie, jak działa mózg: w jaki sposób jest połączony ze wszystkimi częściami ciała, dlaczego czujemy smak i zapach, jak mózg radzi sobie z mnóstwem docierających do niego informacji, jak wybiera te ważne, które należy zapamiętać, i gdzie trafiają te nieistotne. Przyglądając się Zosi, najmłodsi czytelnicy będą mogli się dowiedzieć, dlaczego sen jest ważny i jak ilość bodźców, których doświadczamy każdego dnia, wpływa na pracę naszego mózgu i nasze samopoczucie.
Pełne humoru ilustracje Wojciecha Stachyry idealnie współgrają z merytorycznym i dostosowanym do wieku młodego odbiorcy tekstem Wojciecha Grajkowskiego.

- Agnieszka Piwoń
- Dorota Żak
Czytaj więcej
Zwycięskie opowiadane w konkursie „Piórko 2024. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. „Moje czarne szczęście” to historia, która z pewnością przypadnie do gustu i małym i dużym. To nie jest typowa bajka, a opowieść o bardzo współczesnych problemach dzisiejszych rodzin. Zmiany pracy i środowiska, trudności w komunikacji dzieci i dorosłych przez wieczny brak czasu, problemy z akceptacją w grupie rówieśniczej, ale też krzywda zwierząt porzucanych w lesie i problem ich bezdomności. Autorka nie tylko zwraca uwagę na problemy, ale pokazuje również sposoby radzenia sobie z wyzwaniami współczesności, wagę rozmowy, uważności i empatii dla wszystkich żywych istot.

- Agnieszka Filipowska
- Agnieszka Filipowska
Czytaj więcej
Poznaj Zoję i jej wesołą rodzinę: tatę Wojtka, mamę Karolinę i siostrę Hanię.
Zoja ma 4 lata, a jej ulubiony kolor to turkusowy. Wiernymi towarzyszami przygód dziewczynki są królik Lolek i lisek Borysek.
Zoja z tatą i Hanią idą na spacer do parku. Gdy mijają sklep z rowerami, na wystawie Zoja dostrzega przepiękny rower. Różowy, z białymi kołami, koszykiem, dzwonkiem i frędzlami przy kierownicy. Zoja bardzo chce go mieć! Według niej jest idealny, nawet jeśli do tej pory nie przepadała za różowym… Czy tata wytłumaczy Zoi, że przecież ma już w domu rower, na którym dotychczas nie chciała jeździć.

- Majda Koreń
- Damijan Stepančič
Czytaj więcej
Zabierzcie dzieciaki się w zwariowaną międzyplanetarną podróż z Beretem i Kapotem. Komiksy o dwóch niesfornych prosiakach to gwarancja wybuchów śmiechu dla całej rodziny. Bo wspólne czytanie to przede wszystkim dobra zabawa!
Chcecie spróbować branczu z kimanów? Marzycie o tym, żeby posmyrać smyrgońca i zmierzyć się z kosmicznymi piratami? A może śni Wam się kamień z bitą śmietaną z Cukierni na Końcu Drogi Mlecznej?
W lepkie raciczki naszych znajomych złodziejaszków wpada tym razem… rakieta kosmiczna, z zawrotną prędkością przemierzają Drogę Mleczną. W towarzystwie wiernego Czuj Czuja 75 Bety odwiedzają odległe planety i poznają przedziwne zwyczaje ich mieszkańców. Na szczęście inspektor Anton czuwa i po pokonaniu 70 tysięcy lat świetlnych niesforne prosiaki trafiają prosto do… ziemskiego więzienia.
Wydanie książki zostało współfinansowane w ramach programu Unii Europejskiej “Kreatywna Europa”.

- Anna Augustyniak
- Kasia Augustyniak
Czytaj więcej
Książka opowiada o utracie pracy przez jednego z rodziców i o tym, jak sobie radzi z tym faktem cała rodzina. Bohaterką książki jest Gaja, dziewczynka, która „zawodowo” zajmuje się szpiegowaniem, a jej uważnej obserwacji podlegają rodzice, znajomi i nauczyciele. W tajnym notesie zapisuje notatki, dzięki którym stara się zrozumieć świat i otaczających ją ludzi. Inwazja mrówek na jej dom sprawia, że Gaja musi sprostać nowemu wyzwaniu i odkryć, dlaczego tata nagle zaczął przesiadywać w kuchni, a mama prawie nie wychodzi z gabinetu. Jak potoczy się wojna z insektami? Czy rodzina Kaczmarków poradzi sobie z utratą pracy przez tatę? Tego wszystkiego dowiecie się z książki.

- Anna Bichalska
- Marta Rydz Domańska
Czytaj więcej
Nika wraz z rodzicami przeprowadza się z ciasnego mieszkania do nowego domu. Początkowa radość dziewczynki przechodzi jednak szybko w niepokój, gdy okazuje się, że rodzice coraz więcej pracują i zupełnie nie mają dla niej czasu. Nika przez przypadek odkrywa, że po sąsiedzku za gęstym żywopłotem kryje się piękny ogród, i wkrótce zaprzyjaźnia się z mieszkającą tam panią Wandą. Z rodzicami jednak jest coraz gorzej. W ogóle przestają Nikę zauważać. Jakby znikała i stawała się niewidzialna. Czy to możliwe, że Nika naprawdę ZNIKA? Czy pani Wanda pomoże Nice rozwiązać problem z rodzicami? A może to Nika pomoże jej?

- Lucie Hášová Truhelková
- Martin Sodomka
Czytaj więcej
Zapraszamy do niezwykłego świata pracowitych traktorów! Od pierwszych lokomobil napędzanych parą po współczesne ciągniki i specjalistyczne maszyny: koparkoładowarki, siewniki, rozdzielacze, glebogryzarki, owijarki, kombajny, pługi, ładowarki… W tej książce poznasz nie tylko budowę traktora, ale też jego wyjątkową wielozadaniowość. To małe kompendium jest obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika ciągników i maszyn (nie tylko rolniczych)!
W serii ukazała się także książka pt. POCIĄGI. Małe kompendium

- Katarzyna Płońska
- Agencja TenMaTo
Czytaj więcej
Flik niechętnie zerka na siostrę. Od rana jest też dla niej złośliwy – nie wiadomo dlaczego! Ze łzami w oczach stwierdza, że Ince zawsze wszystko wychodzi najlepiej.
HMMM, TO WYGLĄDA NA… ZAZDROŚĆ!
Ale spokojnie – ZAZDROŚĆ jest normalną emocją i każdy może ją odczuwać! Ważne, by umieć ją rozpoznać i nie dać jej sobą rządzić. Bo przecież każdy jest dobry w czymś innym, a najwięcej frajdy daje współpraca.
Rozpocznij pierwszą przygodę z komiksem, by razem z naszą ekipą rozwikłać zagadkę zazdrości!

- Agata Giełczyńska Jonik
Czytaj więcej
Zapraszamy na spotkanie z niezwykłym rodzeństwem – Olą i jej bratem. Ola od lat marzy o podróży w czasie. Czy wizyta w miejskiej bibliotece pomoże jej zrealizować marzenia? Jak wygląda świat przyszłości i czy warto się do niego wybierać? Napisana prostym językiem historia o niezwykłych przygodach rodzeństwa to doskonała propozycja dla dzieci uczących się czytać samodzielnie – pisany dużymi literami i podzielony na sylaby tekst zachęca do doskonalenia czytania.

- Tomasz Rożek, Anna Lewandowska
- Praca zbiorowa
Czytaj więcej
Aktywność fizyczna to nie tylko wysiłek, ale także szansa na lepsze poznanie swojego organizmu, który na każdym kroku zaskakuje swoimi możliwościami. Ciało wprawiają w ruch niewidzialne dla nas siły fizyczne i to dzięki nim możemy m.in. biegać, skakać czy kopać piłką do określonego celu. Wiesz, że z punktu widzenia fizyki jazda na rowerze nie jest tak prosta, jak wydaje się na pierwszy rzut oka, a chodzenie może zużywać więcej energii niż wolne bieganie?
Świat nauki jest fascynujący i wbrew pozorom ma wiele wspólnego ze sportem. Czy można w łatwy i zrozumiały sposób opowiedzieć o tym dzieciom? Wyzwanie podjął Tomasz Rożek i ze znaną sobie lekkością przekazu tłumaczy młodym czytelnikom, jak działa sport. Książka pozwala poznać i zrozumieć mechanizmy działania ludzkiego ciała oraz skomplikowane procesy biologiczne zachodzące w nim podczas uprawiania aktywności.
Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich rodziców, którzy chcą razem odkrywać radość z ruchu, uczyć się przez zabawę i wspólnie spędzać aktywnie czas. To doskonała pozycja dla młodych odkrywców, którzy zadają setki pytań o otaczający ich świat, dla dorosłych, którzy chcą wspierać rozwój swoich dzieci w oparciu o solidne podstawy naukowe oraz tych, którzy szukają sposobu na to, jak zaciekawić sportem najmłodszych.
Każdy rozdział zawiera tematyczne ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci przygotowane w formie video i wzbogacone o elementy rozszerzonej rzeczywistości. Dzieci mogą więc dosłownie ćwiczyć razem z Anią, naśladując jej ruchy w swoim domu.
Autorem książki jest Tomasz Rożek, znany z umiejętności przystępnego przekazywania wiedzy naukowej, a ćwiczenia dla dzieci prowadzi Anna Lewandowska – ekspertka od zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
„Jak działa sport?” stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmów o znaczeniu ruchu, zdrowym odżywianiu i dbaniu o własne ciało. Jednocześnie uczy, że sport to doskonała zabawa i przyjemność dla całej rodziny. Wielka rola taty, którego domeną powinno być działanie i aktywność fizyczna!

- Katarzyna Wasilkowska
- Nika Jaworowska Duchlińska
Czytaj więcej
Mieszko wybiera się do teatru, w którym jego mama szyje kostiumy dla aktorów. Ale nie, nie zgadliście. Chłopiec nie chce zostać krawcem. Ma zamiar przyjrzeć się pracy najważniejszej osoby w teatrze – inspicjenta.
Niestety, tuż przed przedstawieniem jedna z aktorek rozpętuje burzę. Jej kostium… zmalał w ciągu kilku dni! A może to ona urosła? Czy odpowiada za to mama?
Na szczęście na miejscu jest Mieszko, w dodatku w towarzystwie swojej pięcioletniej siostry Kazimiery i Henrysia, wybitnej świnki morskiej. Z takimi asystentami w ig rozwiąże każdą zagadkę.
Idealna lektura dla początkujących czytelników: przystępnie napisana, przezabawna, intrygująca. A na końcu – propozycje aktywności związanych z treścią.

- Beata Sabała Zielińska
- Katarzyna Krasowska
Czytaj więcej
Chcecie poznać losy czworonożnych ratowników górskich? Chcecie dowiedzieć się, jak zostają jednymi z najlepszych psów lawinowych na świecie? Chcecie poczuć, jak to jest założyć na grzbiet czerwone szelki z błękitnym krzyżem? Posłuchajcie opowieści Vera, owczarka niemieckiego, który przez dekadę służył w elitarnej grupie TOPR-u.
Wszyscy bohaterowie tej książki istnieją lub istnieli naprawdę. Nawet ich imiona są prawdziwe. Sekcja psów lawinowych, w której jest obecnie siedem psów, działa w TOPR-ze od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – i ma się doskonale.

- Adam Mirek
- Kasia Cerazy
Czytaj więcej
Nowa książka Adama Mirka, autora bestsellerowych „Bebchów”, książki, którą uwielbiają dzieci w całej Polsce. „Glutologia” to ponad 500 stron nowych ciekawostek i faktów o mikropaskudach, wstrętnych robalach i podstępnych chorobach.
Założę się, że wiesz, jak to jest chorować. Z nosa ciągną się gluty, twoje czoło jest gorące jak piekarnik, a ty nie masz siły nawet na ulubiony serial czy ukochaną książkę.
Co tu się dzieje?! To twoje ciało broni się przed najazdem szpiegów i wysłanników chorób: wrogich wirusów i bakterii. Ale nic się nie martw! Twój mózg już wysłał na odsiecz armię odważnych superkrwinek. A gdy one same nie dadzą rady, wtedy do walki wkroczą lekarze i farmaceuci.
Wyrusz w podróż do tajemniczego świata glutologii.
Z książki dowiesz się między innymi:
skąd tabletka wie, gdzie boli,
dlaczego niektórzy po wypiciu szklanki mleka pędzą do toalety,
kim jest cichy złodziej kości,
dlaczego wirus jest wredniejszy niż bakteria
oraz jak nie dać się chorobom, wstrętnym robalom i mikropaskudom.
Niech zdrowie będzie z tobą!

- Agnieszka Elbanowska
- Bartosz Minkiewicz
Czytaj więcej
Idealna książka dla dzieci, które chcą lepiej zrozumieć… dorosłych! Pełen humoru tekst Agnieszki Elbanowskiej – reżyserki, scenarzystki i autorki książek dla dzieci – zilustrowany przez Bartosza Minkiewicza, uznanego rysownika komiksowego i satyryka.
Oto Chałytka. Ma mamę, tatę i kolegę Kazika. Dzień za dniem próbuje radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i nawet jej to wychodzi! Dzięki temu może teraz wyjaśnić każdemu dziecku, jak należy postępować z rodzicami, aby wszyscy byli zadowoleni.
„Czasami patrzę na nich i jest mi ich naprawdę szkoda. Są zmęczeni, nerwowi i ciągle czegoś chcą. Jeżeli z waszymi jest podobnie, to może moja książka pomoże wam to zmienić, bo, jak mówi zasada numer jeden: zadowolony rodzic to zadowolone dziecko”.

- Michał Rusinek
- Joanna Rusinek
Czytaj więcej
Marzycie o odwiedzeniu magicznej Akademii Pana Kleksa? Chcielibyście poznać osobliwe pomysły Kaczki-dziwaczki, a może ciekawią was miłosne perypetie Żurawia i Czapli?
Dajcie się zaprosić do niezwykłego świata Jana Brzechwy – poety, prawnika, a przede wszystkim: przyjaciela dzieci.
Michał Rusinek z właściwym sobie humorem i językową finezją przedstawia biografię jednego z najbardziej znanych twórców literatury dla dzieci.
Usiądźcie wygodnie i zanurzcie się w opowieść o wyjątkowym człowieku i jego twórczości, która po dziś dzień łączy pokolenia. Każdy – mały i duży – znajdzie tu coś dla siebie.

- Eliza Piotrowska
Czytaj więcej
Poznajcie Kapibarę Barbarę!
Mieszka w brazylijskim Pernambuco, uwielbia taplać się w wodzie, słuchać śpiewów Feliksa i jeść trawę (koniecznie od prawej do lewej!) Jest ciekawa świata i kiedy chce coś zrobić, to po prostu to robi! Tym sposobem trafia na lekcje baletu, idzie do szkoły, żeby nauczyć się czytać i pomaga prowadzić kuzynowi rodzinny biznes, choć nie ma pojęcia, co to trudne słowo znaczy. Jednak, mimo że nie brakuje jej przygód, Barbara chce czasem być sama i patrzeć na kolibry. Nie lubi skomplikowanych rzeczy i nie musi wszystkiego rozumieć. Uważa, że to, co proste jest najlepsze! I chyba ma rację…

- Piotr K. Czudżak
- Aleksandra Czudżak
Czytaj więcej
Jak nazwać pieska?” to debiutancka książka świetnej graficzki i ilustratorki Aleksandry Czudżak oraz Piotra K. Czudżaka. To jedyny w swoim rodzaju unikalny katalog psich imion, który stanowi próbę odpowiedzi na tytułowe pytanie, ale także w humorystyczny sposób opowiada o życiu czworonogów i pokazuje niezwykłą relację między ludźmi i psami. Książka jest próbą przedstawienia przekroju psiego społeczeństwa, gdzie obok siebie spotykają się arystokracja, mieszczuchy, wystawowcy, domatorzy, straszaki czy mieszkańcy wsi. Nie brak tu jednak miejsca także dla zawodowców, rozszczekanych i oryginałów.
O tych kilkudziesięciu psich portretach, które powstawały przez wiele miesięcy w zaciszu ilustratorskiej pracowni, Aleksandra Czudżak mówi tak: „Zależało mi, żeby stworzyć książkę zabawną i absurdalną, która będzie swego rodzaju badaniem na temat psich imion i psich archetypów. Zilustrowałam je przy użyciu tradycyjnych technik, dbając o to, aby każdy portret zapadał w pamięci. Te imiona mówią wiele o ambicjach właścicieli czworonogów. Jest to więc książka, która przedstawia psy, ale opowiada o ludziach. Pozwala spojrzeć na pewne zjawiska z dystansu, ale też przełamuje bariery. Proszę mi wierzyć, że żadne inne pytanie nie otwiera tylu serc, co skromne: „Jak ma na imię Twój pies?”.
Książka jest poświęcona w całości naszym siostrom i braciom mniejszym, podzielona na rozdziały, uzupełniona spisem psich imion i zaproszeniem, aby tę listę poszerzyć o kolejne imiona i stojące ze nimi historie. W zabawny i przewrotny sposób uświadamia nam, że psy to nie tylko nieodłączna część ludzkiego życia, ale także baczni obserwatorzy naszych poczynań. Stoją zawsze obok, tuż przy nodze – ale to wybitni indywidualiści. Każdy z nich ma własną historię, zwyczaje oraz niepowtarzalny charakter. Jak zatem nazwać pieska?

- Agnès Mathieu Daudé
- Olivier Tallec
Czytaj więcej
Nie każdy wiking może być tatą, ale każdy tato ma w sobie coś z wikinga. Upoluje smaczne kąski w lodówce, znajdzie zaginioną maskotkę, bez wahania rzuci się w wir przygód, choćby książkowych. A „Dagfrid. Córka wikinga” to historia pełna przygód, wciągnie i rozbawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dagfrid nie lubi zaplatać włosów w „buły” za uszami, nosić okropnie długich sukienek, w których trudno biegać po skałach, ani jeść ryb! Dlatego postanawia wyruszyć w podróż i odkryć nowy ląd. Ta odważna dziewczynka o wyjątkowym charakterze może być doskonałym przykładem dla młodszych czytelników, ale także dla tatusiów, którzy chcą pokazać, jak ważna jest siła wewnętrzna i odwaga.

- Anna Skowrońska
- Małgorzata Cichocka Stelmaska
Czytaj więcej
Chcesz wyjechać w podróż? Zrobisz to, nie ruszając się z fotela, wystarczy otworzyć książkę… A tam znajdziesz się na kamiennych drogach starożytnego Rzymu. Poczujesz zapach przypraw wiezionych przez kupców z dalekich Indii. Popłyniesz kontenerowcem, a nawet polecisz w kosmos. „Wyjazd” to książka o dawnych i współczesnych wędrówkach i ekspedycjach, o krokach milowych i wynalazkach, które usprawniły sposoby podróżowania i wpłynęły na zmianę przyjętych obyczajów.

- Emmanuel Guibert
- Marc Boutavant
Czytaj więcej
Ariol, sympatyczny osiołek w okularach, to znany bohater komiksowej serii. Każdy tom składa się z kilku krótkich epizodów, które można czytać osobno. Ariol chodzi do szkoły, ma grono przyjaciół, przeżywa codzienne przygody i rozterki – dokładnie tak, jak każde dziecko. Dialogi są pełne żartów, gier słownych i zabawnych nieporozumień. Autorzy doskonale oddają sposób, w jaki dzieci mówią i myślą, co sprawia, że czytelnicy mogą się łatwo utożsamić z bohaterami. Komiks może też pomóc dzieciom spojrzeć na codzienne trudności z humorem – zamiast brać wszystko zbyt serio, warto czasem się z siebie pośmiać.

- Erich Kastner
Czytaj więcej
Letnie kolonie, tłum dzieci, a wśród nich Ania i Mania. Dziewczynki podobne do siebie jak dwie krople wody. Jak to możliwe? Nikt tego nie wie. Na początku nic nie zapowiada przyjaźni, ale szybko okazuje się, że łączy je znacznie więcej, niż myślą. Wówczas wpadają na szalony pomysł. Jeżeli plan się powiedzie, ich życie całkowicie się zmieni, już na zawsze…

- Peter Brown
- Peter Brown
Czytaj więcej
Trzecia część bestsellerowej serii „Dziki robot” Petera Browna.
Dla robotki Roz i jej przyjaciół, dzikich zwierząt, wyspa jest idealnym miejscem do życia. Pewnego dnia wszystko jednak się zmienia, bo do wyspy zbliża się tajemniczy trujący przypływ. Zwierzęta muszą uciec w głąb lądu i walczyć o kurczące się zasoby, a toksyczne wody zbierają straszliwe żniwo. Robotka wyrusza więc przez ocean zdeterminowana, by powstrzymać trujący przypływ. Czy Roz zdoła ocalić swoją wyspę i wszystko, co kocha?
Opowieści o robotce Roz zyskały rzesze fanów wśród dzieci i dorosłych, a na podstawie pierwszej części powstał pełnometrażowy film animowany. To wspaniała, emocjonująca lektura do wspólnego czytania w ramach akcji #TataTeżCzyta2025.

- Olivia Hall Megan
- Marek Czekański
Czytaj więcej
50 doświadczeń naukowych, których produkty można zjeść!
Wspaniałe eksperymenty kulinarne to zaproszenie do świata autentycznych – i smakowitych – doświadczeń inspirowanych systemem edukacyjnym STEM (od słów angielskich: science, technology, engineering, mathematics, art), symbolizującym syntezę teoretycznej i praktycznej wiedzy przyrodniczej i sztuki.
Wykonywanie z dziećmi doświadczeń kulinarnych z zachowaniem tej metody naukowej ma szczególny urok, łączy bowiem chwile „odkryć” z przyrządzaniem smacznych potraw, a przy tym pozwala uczyć umiejętności inżynierskich i ścisłego myślenia w komfortowych warunkach własnej kuchni.
Ta książka pozwoli wam odnaleźć wiedzę ścisłą w gotowaniu i pieczeniu. Będziecie obserwowali procesy przebiegające w kuchni, zadawali pytania, starali się przewidzieć wynik każdego doświadczenia przed jego rozpoczęciem, a potem porównywali te przewidywania
z tym, co wydarzyło się naprawdę. Nagrodą będzie oczywiście coś dobrego do zjedzenia!
Wykonywanie czynności promuje rozmowy i współpracę między rodzicami a dziećmi. Razem uczą się umiejętności i metod, których używają kucharze, naukowcy i inżynierowie . Obejmują one bezpieczeństwo i higienę, upewniając się, że doświadczenia są zabawne, angażujące, bezpieczne i smaczne.

- Pascale Hedelin
- Lou Rihn
Czytaj więcej
Tato, opowiedz mi o kosmosie, o piratach, strażakach! Aby spełnić wszystkie te życzenia nie trzeba wcale być omnibusem, wystarczy wziąć do ręki książkę „Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn”. Wertując ją młody czytelnik dowie się jak zbudowana jest piracka karabela, wóz strażacki czy stacja kosmiczna. Pozna ich historię, spotka załogę. Połączenie technicznych ciekawostek, przygód i historii sprawia, że „Sekrety pojazdów” wydają się idealnym tekstem do czytania w akcji #Tata też czyta.

- Andrzej Komendziński
- Andrzej Komendziński
Czytaj więcej
Pierwsze rowery powstały dwieście lat temu i pod wieloma względami zmieniły świat. Rower jest efektywny, ekologiczny i praktyczny. Rower jest dobry dla zdrowia. Rower daje wolność i szczęście.
Książka „Rowery” została napisana przez rowerzystę pasjonata dla wszystkich, którzy kochają rowery, i dla tych, którzy dopiero odkryją miłość do jednośladów i rozpoczną swoją rowerową przygodę. Znajdziesz tu między innymi: zarys historii rowerów, schemat budowy, zasady bezpieczeństwa jazdy na rowerze, a także charakterystykę różnych typów rowerów, których używają ludzie na całym świecie.
Jeśli w dzieciństwie nauczysz się jeździć na rowerze, zawsze już będziesz panem własnego losu. Chcesz, by dziecko złapało rowerowego bakcyla? Zacznij od „Rowerów”.

- Robert Beatty
- Jennifer Beatty
Czytaj więcej
Nowa powieść autora bestsellerowej Willi, dziewczyny z lasu!
Gdy huragan wywołuje powódź, trzynastoletnia Sylvia znajduje w nurcie rzeki nieprzytomnego chłopca – Jornę. Kim jest i jak trafił do Highground? Tajemnicze wydarzenia zmuszają ich do wyruszenia w pełną niebezpieczeństw podróż.
Sylvia i powódź stulecia – urzekająca opowieść o przyjaźni, odwadze i magii splatającej się z rzeczywistością. To historia, która łączy pokolenia, idealna do wspólnych rozmów i przygód, wzmacniających więzi rodzinne.

- Wit Szostak
- Aleksandra Krzanowska
Czytaj więcej
10-letnia Klara budzi się w wakacyjnym domu bez rodziców. Nie jest jednak sama. Na poddaszu odnajduje Janka. I choć widzi go po raz pierwszy w życiu, to chłopiec twierdzi, że mieszka tu od dawna. I że to nie dom, tylko sanatorium, do którego przyjechał na kurację. Dzieci stają u progu największej zagadki swojego życia. Aby rozwikłać tajemnicę porzucenia i niezgodności wspomnień, dwoje dziesięciolatków musi zapuścić się w tajemniczy las, z którego można nie wrócić.
To może być jedna z książek życia Twojego dziecka.

- Rosa Navarro Durán
- Francesc Ravira
Czytaj więcej
Nasz Don Kichot w wersji nie dla dorosłych to pełna uroku i wierna oryginałowi adaptacja utworu, od którego zaczyna się historia europejskiej powieści. To idealna pozycja do wspólnego czytania ze starszymi dziećmi. Razem z Don Kichotem i Sancho Pansą wyruszcie w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż, by zdobyć serce pięknej Dulcynei. Przemierzajcie dalekie krainy i stawcie czoła olbrzymom i czarodziejom. Pozwólcie, by błędny rycerz zabrał także Was – i dorosłych i dzieci – w tę ekscytującą podróż po meandrach wyobraźni.

- Paweł Beręsewicz
- Hubert Grajczak
Czytaj więcej
Pięć kryminalnych historii i… rozwiązania zagadek, na które byście nie wpadli!
Coś stuka, szura, szeleści…, coś się czai i patrzy z ukrycia… coś znika, zjawia się, przemieszcza… Dzieją się rzeczy, od których cierpnie skóra i które bardzo trudno wyjaśnić.
Zaginięcie nastolatka z sąsiedztwa, zniknięcie (prochów) prababci (z kominka), wilk grasujący w mieszkaniu, duch dziadka, który kontaktuje się z wnukiem w paranormalny sposób…
Tęgie umysły i mężne serca nie ustają w wysiłkach, by dojść, co się właściwie wydarzyło.. Zbadają każdy ślad, rozważą każdą możliwość Po prostu bardzo, bardzo, bardzo by nie chcieli musieć uwierzyć w duchy.

- Max Czornyj
- Aleksandra Czornyj
Czytaj więcej
Skarb Titanica otwiera nową serię kryminałów dla dzieci bestsellerowego autora Maksa Czornyja! Heraklia Płaro i Arnold Lupę to wyjątkowy duet młodocianych detektywów, którzy stawiają czoła niezwykłym zagadkom. Tym razem muszą zmierzyć się ze sprawą Skarbów Titanica, które znikają z wystawy w tajemniczych okolicznościach. Czyżby ciążyła nad nimi jakaś klątwa?
Książki w cyklu “Heraklia Płaro i Arnold Lupę” skierowane są dla czytelników w wieku około 8 lat. Tekst wzbogacony czarno-białymi ilustracjami jest prosty i idealnie nadaje się zarówno do samodzielnej lektury, jak i do czytania z tatą, który na pewno będzie miał co nieco do dodania na temat Titanica i jego historii…

- Yvette Żółtowska Darska
- Jacek Sarzało
Czytaj więcej
MARZENIA – TALENT – PRACA – DETERMINACJA
Oto źródło sukcesu jednego z największych piłkarzy wszech czasów
Sąsiad, który zabiera jedyną piłkę. Życie w internacie z dala od rodziców i lizbońskie dzieci, które śmieją się z dziwnego akcentu. Wreszcie poważna choroba serca… Jego młodość nie była łatwa, a i później różnie bywało. Poznaj historię chłopaka z portugalskiej wyspy Madera, który zaszedł na absolutny piłkarski szczyt. Choć brzmi nieprawdopodobnie, to wszystko WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ.
Książka, która pokazuje, że ciężka praca i wiara w siebie to klucz do sukcesu, a przy tym rozbudza pasję do sportu i czytania!

- Anna Sakowicz
- Hubert Grajczak
Czytaj więcej
Myśleliście, że to koniec perypetii POPR-ańców? Ależ skąd!
Przypadkiem podsłuchane plany zastąpienia emerytowanego Gambita pewną Angielką wywołują poruszenie wśród futrzastych i piórzastych mieszkańców Chaty pod Wierchami. Nie byliby jednak sobą, gdyby nie podjęli próby zapobieżenia katastrofie. Przecież na pokładzie jest Daktyl! Wystarczy go wytrenować, a Michał z pewnością dostrzeże jego talent. Zadanie wydaje się łatwe, ale czy na pewno wszystko pójdzie gładko?
Najbardziej rozszczekana ekipa górskich ratowników powraca z kolejną pełną humoru przygodą, w której odwaga, charyzma, węch i ambicja pokonają rwący strumień, tajemniczą wilczycę i… kiepskich pozorantów.

- Dorota Smoleń
- Dorota Prończuk
Czytaj więcej
„Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty.
„Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa” to oficjalna kontynuacja tej kultowej serii.
Albumy zawierają po kilka krótkich historyjek, tworzonych przez znanych polskich rysowników. Komiksy tworzone są w różnych stylach, a ich głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Zawsze jednak pozostają wierne duchowi oryginalnych komiksów Janusza Christy, z ich pełną humoru i przygód akcją oraz cartoonową kreską.
Zobacz polecane książki z poprzednich edycji